Neden Bant Kullanmalıyım

Kaynak, vidalar, çiviler ve sıvı yapıştırıcı gibi diğer birleştirme teknolojilerine kıyasla çift taraflı bant gruplarımız sizlere birçok avantaj sunmaktadır.

Kaynak, vidalar ve çiviler malzeme hasarına sebep olmaktadır. Bu birleşimler gözle görülebilmekte ve tasarıma gölge düşürebilmektedir. Hasar gören yüzeyler paslanmaya yüz tutmaktadır. Civatalar, vidalar ve diğer mekanik tutturucular, birleşim hatası olarak ve de tekli birleşim noktasına tam güç uygulandığında malzemenin kırılması şeklinde ortaya çıkabilen tek birleşimli baskı noktaları oluşturmaktadır. Ayrıca bu teknolojilerle birleştirilen malzemelerin sayısı sınırlıdır. Plastiklerin ve camın birleştirilmesi pek mümkün değildir.

Çift taraflı bant, kötü bir görünüme sahip olan perçin başlıkları veya kaynak izleri olmadan adeta görünmez tutturucu olarak düşünülebilir, görülmez yapıştırma işlemi sayesinde yüzeyler pürüzsüz kalır, temiz tutar, malzemeye zarar vermez dolayısıyla paslanma riskini azaltır. Yüksek, uzun ömürlü yapıştırma gücü sağlar. Aslında bant bir kapatma fonksiyonuna sahiptir ve çevresel elemanlara veya toza karşı koruma sağlar, oksitlenmeyi engellerler ve UV ışınlarına, aşırı sıcaklıklara, neme, eskimeye ve kimyasallara karşı dayanıklıdırlar. Çift taraflı bantlar gerilimin dengelenmesi için mükemmeldir. Bandın özelliklerine bağlı olarak, esnek davranışları sayesinde baskıyı dağıtırlar. Birleşim yerleri üzerindeki güçler, birleştirilen yüzeylerin uzunluğunun tamamının üzerine dağıtılmaktadır. Çift taraflı bantlar aşırı sıcaklıkların sebep olduğu malzeme genleşme ve büzülme unsurlarını uyum sağlama yeteneğine sahiptir. Birbirine tutturulan plastik ve metal gibi ayrı maddelerin farklı genleşme ve büzülme değerlerine bile tolerans gösterirler. Çift taraflı bantlar, metal, plastik, cam, paslanmaz çelik, polikarbon gibi geniş yelpazeye sahip yüzeyler üzerinde kullanılabilmektedir. Sıvı yapıştırıcılara kıyasla, yapışkan bantlar kuruma zamanına veya son temizleme işlemine gerek duymazlar. Aynı zamanda kimyasal salınımı da yoktur.

Bir cevap yazın